logo arabski słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    0 / 5
Liczba głosów:    0
 

Język a religia

Świat muzułmański przepełniony jest w swej formie odniesieniami do religii. W codziennych sytuacjach często zauważamy, jak nie tylko wierni muzułmanie z krajów arabskich, używają zwrotów religijnych w swych wypowiedziach. Szczególnie ciekawym jest fakt, iż nawet muzułmanie, czy Arabowie, posługujący się na co dzień innym niż arabski językiem, zwroty te formułują po arabsku, ponieważ są one nierozerwalnym elementem kulturowym tamtego regionu. Poszczególne wyrażenia używane są w zależności od kontekstu, a ich dosłowne tłumaczenie często odbiega od rzeczywistego znaczenia sytuacyjnego.

Poniższa zestawienie przedstawia niektóre, najczęściej używane muzułmańskie zwroty i ich zastosowanie.


إِنْ شَاءَ الله ʾin šāʾ allah - „jak Bóg da”; Wyrażenia tego używa się zazwyczaj przy snuciu planów na przyszłość, przy umawianiu się z kimś na jakiś termin, przy każdym wyrażeniu zamiaru zrobienia czegoś, planach.

مَا شَاء الله mā šāʾ allah - Zwrot używany jest w kontekście wyrażenia podziwu, np. gdy koleżanka kupi sobie nową sukienkę, gdy po jakimś czasie zobaczymy dziecko, które bardzo urosło.

أَلحَمْدُ لِله ʾal-h̟amdu lil̟l̟ah - „chwała Allahowi”; to jakby podziękowanie Bogu za jakieś dobre dla nas wydarzenie, np. na pytanie „jak się masz?” można odpowiedzieć właśnie przy użyciu tego sformułowania w znaczeniu, że wszystko – dzięki Bogu, w porządku.

بِسمِ الله bismi llah - „w imię Boga”. To wyrażenie używane jest przede wszystkim przy rozpoczynaniu jakiejś czynności, a także na początku książek czy listów.

بَارَكَ الله فِيك bāraka llahu fīk - „niech cię Bóg błogosławi”. Tych słów używamy przy podziękowaniu za jakąś przysługę.

صُبْحَانَ الله s̟ubh̟āna llah - „cześć Allahowi”. Wyrażenie jest stosowane, jako wyrażenie podziwu lub zdumienia, np. kiedy widzimy jakąś piękną rzecz.

شُكْرُ لله šuru llah - „dzięki Bogu”. Zwrot używany w podobnych kontekstach, co أَلحَمْدُ لله ʾal-h̟amdu lillah, spotykany jednak jest nieco rzadziej. Wyraża wdzięczność w stosunku do Boga.


Tagi: , , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA
REKLAMA
Arabski Krok dalej (Książka + 3 x CD Audio)   Arabski Krok dalej (Książka + 3 x CD Audio)

Posługuj się biegle językiem! Rozmawiaj płynnie i swobodnie. Rozbudowane słownictwo, rozmówki, ciekawostki, nauka wymowy.do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo