logo arabski słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    5 / 5
Liczba głosów:    2
 

Noc henny

Henna to naturalny barwnik, wytwarzany z korzeni lawsonii bezbronnej (Lawsonia Inermis), od wieków znany i ceniony w Azji Południowej i na Półwyspie Arabskim, a także w krajach arabskiego Maghrebu (Afryka Północna), stosowany między innymi w celu zdobienia ciała panny młodej podczas uroczystości weselnych.

Pasta ta w kolorze czarnym, brązowym lub czerwonym, z dodatkiem naturalnych składników takich jak oliwa z oliwek czy sok z cytryny, jest jednym z najważniejszych elementów wieczoru panieńskiego, tzw. ليلة حنة(laīla ḥinna) nocy henny.
W krajach muzułmańskich od Maroka po Bangladesz kobiety wychodzące za mąż w przeddzień swojego ślubu obchodzą tak zwaną noc henny, podczas której ich dłonie, często całe ręce aż do łokci, a także stopy, są malowane w piękne i skomplikowane wzory kwiatowe, które wyglądają niezwykle egzotycznie.

Cały rytuał polega na zdobieniu ciała panny młodej dla jej przyszłego małżonka. W kulturze subkontynentu indo-pakistańskiego podczas nocy henny, zwanej Rasm al-henna lub Mehendi (w językach hindi czy urdu wyraz ten oznacza również hennę), zapalane są świece, które wkłada się do różnej wielkości glinianych miseczek, wypełnionych henną, która przeznaczona jest dla gości weselnych. Zamężne kobiety z rodziny panny młodej po kolei podchodzą i nabierając hennę na palec, dokonują „namaszczenia” przyszłej mężatki. W tym samym czasie jedna lub dwie inne kobiety zajmują się ozdabianiem dłoni i stóp panny młodej, która siedzi na specjalnie przygotowanym podwyższeniu. Sudanki żyjące w Egipcie znane są ze swych niezwykłych zdolności w wykonywaniu takich malowideł, dlatego często zaprasza się je na taką uroczystość, aby wykonały misterne wzory na ciele panny młodej oraz wszystkich obecnych dziewcząt.

W otoczeniu licznych gości, muzyki i tańców dziewczęta ozdabiają ciało henną, która ma znaczenie symboliczne w ich kulturze. Pasta z henny ma uchronić pannę młodą, a także inne kobiety przed tzw. złym okiem i zazdrością.

Na noc henny strój nie musi być wyjątkowy. Ważne jest, aby zaproszeni goście dobrze się bawili, a cały wieczór zapadł w pamięć przyszłej żonie jako najpiękniejsza chwila jej panieństwa. Tego wieczoru wszystkie kobiety życzą pannie młodej, aby spełniły się jej marzenia o wielkiej miłości, a jej małżeństwo było pełne radosnych chwil.
Noc henny jest niejako obwieszczeniem uroczystości weselnej, która zwykle następuje kolejnego dnia. Sam wieczór henny trwa około czterech, pięciu godzin.
Tradycja zdobienia ciała henną, przetrwała do dziś i jest praktykowana nawet w Anglii przez pakistańskich imigrantów, gdzie w przeciętnej rodzinie śluby zdarzają się praktycznie kilka razy w roku.


Tagi: , , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA

REKLAMA




do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo